JOTUN İLE YEŞİL BİNALAR, YEŞİL HAYAT

Yeşil Binalar

Küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmeye başlamış olması, çevre kirliliği gibi problemler tüm dünyayı etkilediği gibi yapı sektöründe de etkisini göstermiş ve çevre dostu binaları gündeme getirmiştir.Daha az enerji tüketen, geri dönüşümlü malzemelerin kullanıldığı, doğaya saygılı binalar olarak yükselen "Yeşil" trendi tüm dünyada inşaat sektörünü ve mimari tasarımları etkisi altına almaya başlamıştır. Türkiye´de de yansımalarını görmüş olduğumuz trend büyük bir gelişim göstermektedir. Jotun Boya da bu konuda çeşitli faaliyetler göstererek bir boya tedarikçisi olarak "Yeşil" konseptinin ülkemizde gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Jotun Boya, faaliyetlerini şekillendirirken çevreye karşı olan sorumluluğunu her zaman ön planda bulundurmaktadır. Bu amaçla dünyanın dört bir yanındaki ar-ge laburatuvarlarında sağlık, çevre ve güvenlik konuları dikkate alınarak ürün çalışmaları şekillendirilmekte ve zararlı emüsyonlar minimum düzeyde tutularak üretilmektedir. Jotun Boya´nın yüksek kalitede üretilen ürün serisi, yapıya estetik bir görünüm kazandırırken aynı zamanda uzun dönemli bir koruma sunmaktadır. Böylece yapının tekrar boyanma periyodları arasındaki süre uzamakta ve bu süreçte sarfedilecek olan nakliye nedeni ile oluşacak karbondioksit emisyonu, iş gücü, enerji kullanımı ve boya sarfiyatından tasarruf edilmektedir.
VOC (Volatile Organic Compounds)
Uçucu Organik Bileşenler. Karbon bazlı kimyasallar içeren uçucu organik bileşikler, oda sıcaklığı içerisinde buharlaşarak insan sağlığı için büyük risk oluşturabilmektedir. Jotun Boya ürün serisi düşük VOC değerlerine sahip olup sözkonusu değerler sertifikalandırılmıştır. Jotun Boya ürün serisi, iç ortam kalitesine zarar veren bu durumun önüne geçilmesini sağlayarak sağlıklı ve "yeşil" bir ortam oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. Jotun Toz Boya ürünleri LEED kapsamındaki VOC ile ilgili şartları tamamen karşılamakta ve Jotun Mimari Segment Toz Boyaları,GS11 – VOC ve yasak ürün hakkındaki kriterlere uyum sağlamaktadır. 
ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği)
ÇEDBİK, 2007 yılında yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Toplumsal farkındalığı arttırmak ve inşaat sektörünü bu ilkeler ışığında üretim yapmaya teşvik etmek amacıyla eğitimler düzenlemekte, yerel yönetimler, üniversiteler vb. konunun tüm ilgilileri ile örnek projeler ve çalışma modelleri geliştirmekte ve yaygınlaşması için çalışmaktadır. Jotun Boya, ÇEDBİK Derneği´nin ilk ve tek boya markası üyesidir.
Jotun Paints, aynı zamanda USGBC ( US Green Building Council), Emirates GBC ve Indian GBC üyesidir.

2015 Işıksan Projeleri

  • Derin Sadelik: Derin Tonlarla Yalınlığı Yeniden Keşfedin!
  • 2015 Global Renk Koleksiyonu “Denge”den ilk detaylar!
  • Jotun’dan 2015 Renk Koleksiyonu
  • Gri Tonlarıyla Yalın ve Huzurlu bir Başlangıç
  • Okula Hazırlığın 10 Renkli Yolu!
  • Sergi; Duvarların Dili
  • Keten Hafifliğinde bir Yaz!
  • Sezon Trendleri: Dekorasyonun Turkuaz HaliJotun Perakende Okulu