JOTUN : İNFOGRAFİK

Yaşam alanlarınızda sonsuz renk seçeneği arasından seçim yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Sizler için, milyonlarca kullanıcıya ilham veren Pinterest.com´da yaşam alanlarına göre en sevilen renkleri belirledik. Mekanlar ve Renkler adını taşıyan bu infografik projesiyle Jotun Türkiye ekibi, ev dekorasyonu sürecinde renk seçimini kolaylaştırmayı amaçlamış. Bunun için de tüketicilerin dekorasyon kararında çok büyük etkisi olduğuna inandıkları sosyal ağ Pinterest’i kaynak alacak bir içerik üretmeye karar vermişler. Ve sitedeki en çok paylaşılan mutfak, salon, yatak odası ve çocuk odaları görsellerini inceleyerek, bu mekanlarda en çok kullanılan renkleri belirlemişler. Ekibin ‘ince’ düşünceleri burada son bulmamış ve “birbirine benzemeye başlayan infografiklerden nasıl farklılaşabiliriz” sorusuyla; Danimarkalı ödüllü tasarımcılar Peter Orntoft ve Mie Frey Damgaard ile çalışma kararı alınmış. Ortaya çıkan Mekanlar ve Renkler infografik projesi; Fastcompany, Designspiration gibi takip edilen tasarım ve teknoloji platformlarının dikkatini çekmiş. Tasarım dünyasının yakından takip ettiği Behance.net’te kısa zamanda öne çıkan projeler arasına girmiş. İngiltere ve Amerika’dan yayın evleri, projeyi en başarılı grafik tasarım işlerinin bir araya geldiği kitaplarda yayınlamak amacıyla firmadan izin istemiş. Sonuç olarak her bir mekan için özel olarak hazırlanan infografikler, Danimarkalı ödüllü tasarımcılar Peter Orntoft ve Mie Frey Damgaard tarafından Jotun Boya ürünleri kullanılarak tasarlandı.
Renk Çemberi

Tüm yaşam alanları bir çok rengin bir araya gelmesiyle tasarlanır. Renklerin arasındaki uyum ve denge renklerin kendisinden daha önemlidir. Uyum içinde olmayan tonlar, kaotik bir ortam yaratabilir, içinde bulundukları ortamı kasvetli kılabilir. Renklerin ahenk içinde kullanımı, estetik kaygının yanısıra mekanın fonksiyonel kullanımı açısından çok önemlidir. Renk çemberi sayesinde farklı renk armonileri oluşturabilirsiniz.

Tamamlayıcı Renkler
 

Tamamlayıcı renkler arasında yüksek kontrast vardır. Evinde mobilya ve aksesuarlarını ön plana çıkarmak isteyenler için tamamlayıcı renklerin armonisi idealdir.

Çapraz Tamamlayıcı Renkler 

Tamamlayıcı renkler arasındaki kontrastı düşürmek isteyenler için önerilir.

Monokromatik Renkler
 
Tek renk kullanımının getirdiği kontrast eksikliği ve monotonluk, mobilyalarda ve aksesuarlarda farklı dokuda malzemeler kullanarak giderilebilir.

Analog Renkler 

Doğada en sık görülen analog renk armonisinde renkler arası geçiş çok yumuşaktır.

Üçlü Renk Armonisi

Üçlü renk armonisi, renklerden birini duvarda, diğer iki rengi mobilya ve aksesuarlarda kullanarak oluşturulabilir.

En Sevilen Mutfaklar

Mutfaklar evin en hareketli yaşam alanlarıdır. Pinterest’te en çok paylaşılan mutfaklar beyaz, sarı ve yeşil tonlarında.

En Sevilen Salonlar 

Salon, evdeki özel bir yaşam alanından çok daha fazlasıdır. Salonlar evin kimliğini yansıtır. Pinterest’te en çok paylaşılan salonlar sarı, gri ve mavinin tonlarından oluşuyor.

En Sevilen Yatak Odaları

Yatak odaları, günün bittiği ve yeni bir günün başladığı yerdir. Seçilecek renk, sabah güne verimli bir şekilde başlamaya ve geceleri de huzurlu bir şekilde uyumaya yardımcı olmalıdır. Pinterest’de en çok tercih edilen ve paylaşılan yatak odaları beyaz, yeşil ve mavi tonlarında.

En Sevilen Çocuk Odaları


Bebekler, yumuşak tonlar kullanarak, renkli dünyaya daha kolay adapte olabilirler. Çocuklar için ise, onların yeteneklerini geliştirecek renkler seçilmelidir. Pinterest’te en çok paylaşılan çocuk odası renkleri pembe, mavi ve yeşilin pastel tonlarından oluşuyor.